o mně

masha

 

Jmenuji se Marie/Máša

a věnuji se tomu, co mě nejvíce těší a baví. Už během mého studia jsem v sobě objevila chuť ctít dokonalé řemeslo.


S láskou tedy navrhuji, s láskou pak i nosím.

Celkově bych svou tvorbu nazvala velmi jemnou a decentní. Jednotlivé produkty jsou většinou postavené na přírodních materiálech. Kožené doplňky jsou ručně šité a stojí za nimi velký kus práce, ale i radosti.

U oděvu často využívám volných siluet střižených šikmo. Za dominantní prvek mé tvorby považuji využití volánu v jakékoliv podobě a použití pastelových tónů bez výraznějších vzorů a motivů.


 • 2018 - současnost
  Vlastní značka masha
 • 2015 – 2018
  Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
  , Západočeská univerzita v Plzni
  Obor: Fashion design (navazující magisterské studium)
  Dosažená kvalifikace: magistr umění/MgA.
 •  2016                           
  Půlroční zahraniční stáž Erasmus+, National Academy of Art Sofia/Bulharsko                 
 •  2012 – 2015
  Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni

  Obor: Design oděvu
  Dosažená kvalifikace: bakalář umění/BcA.
 •  2009 – 2012               
  Vyšší odborná škola oděvního návrhářství a Střední průmyslová škola oděvní

  Obor: Oděvní návrhářství
  Dosažená kvalifikace: diplomovaný specialista/ DiS.
 •  2011                          
  Europawoche 2011
  Spolupráce na módní přehlídce s Akademií umění a designu v Hennefu
 •  2010                          
  Třítýdenní zahraniční stáž Leonardo da Vinci, Německo/Plauen

  Realizace konstrukčních střihů v pc programu Grafis
 •  2008 – 2009               
  Pomaturitní studium anglického jazyka na Akademii Jana Amose Komenského o. s.
  Dosažená kvalifikace: certifikát PET
 •  2004 – 2008              
  Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín
  Obor: Modelářství a návrhářství oděvů
  Dosažená kvalifikace: maturita

Rozhovor pro Life is fashion / vydáno 6.3.2020 na Lui.cz

 

Od šály z alpaky a hedvábí ke svetrům z recyklovaného denimu. Mladá návrhářka šije z přírodních materiálů a oživuje tradiční modrotisk.

smetanove-saty

Pro návrhářku Marii Syrovátkovou je důležitý respekt k řemeslu a udržitelnost. Vyrůstala v šicí dílně své maminky, představu o náročnosti celého šicího procesu tak měla už od dětství. Stačilo jen přidat lásku k výtvarnému umění a dráha módní návrhářky byla jasně naznačená. „Nevytváříme jen další kus oděvu, často zákazníkům s oděvem předáváme i část sebe, část svého příběhu,“ říká v rozhovoru o navrhování a dodává, že bez podpory rodiny a kamarádů by se založením módní značky dlouho otálela.

Co vás vedlo k založení vlastní značky?

Myslím si, že to byla taková krásná souhra náhod. Během magisterského studia jsem se seznámila se studentkou grafického designu, která mi vytvořila logo a komplet celý vizuál pro mashu, ale stále jsem založení značky oddalovala, bála jsem se. Nakonec to za mě vyřešil kamarád, dal mi kontakt na své známé, kteří měli v centru Plzně designový obchod, ať se jim ozvu, že je škoda tvořit „jen tak do šuplíku“. Součástí obchodu/showroomu jsem byla rok a půl. Učila jsem se za pochodu, pokus omyl. Byla to dobrá lekce do profesního života.

Masha tedy není na trhu dlouho…

Masha vznikla na začátku roku 2018. Souběžně se značkou jsem ještě dodělávala diplomovou práci a čekaly mě státnice. Ještě teď si živě vybavuji, jak to bylo hektické a časově velmi náročné.

Kdy jste se vlastně pro studium módy rozhodla? 

Tak v tom už jsem měla jasno v útlém věku. Prakticky jsem vyrůstala u mamky v krejčovské dílně mezi materiály a střihy. Ráda jsem ji pozorovala při práci a už tenkrát mi tohle řemeslo přišlo fascinující. Zároveň se u mě probouzel cit k výtvarnému umění, takže při výběru střední školy jsem měla jasno už velmi brzy.

Jaké jsou vaše modely?

Celkově bych svou tvorbu nazvala velmi jemnou a decentní se špetkou křehké ženskosti ukryté v drobných detailech. Tvořím s respektem k řemeslu, inspiraci často čerpám v tradici, která mi je hodně blízká. Tvořím pro ty, kteří uznávají podobné hodnoty a je jim blízký zodpovědný vztah k udržitelné módě.

šaty-modrotisk

Odráží se to i ve výběru látek?

Hodně důležité je pro mě složení. Už na škole jsem tíhla k přírodním materiálům a to mi zůstalo do teď. Mám hodně ráda tradice, často jsou pro mě velkým zdrojem inspirace, takže se u mě objevuje například batist, len, bavlna nebo modrotisk. A pak mám ještě jedno pravidlo. Nekupuji nic, co by mi samotné bylo nepříjemné.

Pro koho šijete?

Soustředím se zejména na dámskou módu, nejčastěji se v mé tvorbě objevují šaty, košile nebo topy. V menší míře také vytvářím kožené ručně šité doplňky. Ale spíše se jedná jen o takovou limitovanou tvorbu, většinou k nim utíkám, když mám pocit, že nemám dostatečný odstup při tvorbě oděvu.

Uživí vás prodej vlastní tvorby?

Masha je teprve na začátku, takže zatím moc ne. Většinu z toho, co utržím, vracím zpátky do značky. 

Je tedy podle vás těžké se v českém fashion prostředí prosadit?

Řekla bych, že to je velmi náročné. Tak to alespoň vnímám já. Ale zase na druhou stranu je příhodná doba pro lokální tvůrce. Mám zákaznice, kterým není lhostejný původ materiálů, zajímají se o řemeslo, chtějí se odlišovat. A my módní tvůrci nevytváříme jen další kus oděvu, často jim s oděvem předáváme i část sebe, část svého příběhu.

masha-o mne

A jak moc vás na opravdovou práci připravila škola?

Škola mi dala rozhodně silné základy. Měla jsem velké štěstí na odborné vedení a jsem za to moc ráda. V rámci studia jsem tvořila oděvní mini kolekce, módní doplňky, vyzkoušela jsem si i tvorbu obuvi. Díky širokému rozsahu jsem si našla polohu, která je mi nejbližší. V jádru jsem byla vždycky čistě oděvní návrhářka, ale baví mě hodně i tvorba módních doplňků. V praxi je to pak samozřejmě trochu jiné, ale bez předešlé průpravy od školy by to bylo mnohem složitější.

Šijete si vše sama nebo máte k ruce švadlenu? 

Sama bych to rozhodně nezvládla. Mám velkou oporu v rodině. Mamka má krejčovství, takže část produktů šije ona a zbylou část zhotovuji sama. Občas se obrátím i na sestru, která pro mě vytváří pletené výrobky. Loni měly velký úspěch šály z alpaky a hedvábí, letos to budou svetry z recyklovaného denimu. V případě zakázek na míru tvořím oděv od návrhu až po ušití komplet sama. Během studia jsem se také seznámila s výborným fotografem, s kterým nadále spolupracuji. A poslední dobou nejsem sama ani na sociální sítě a web.

Kde můžeme koupit vaší tvorbu?

S mou tvorbou se můžete potkat v Libereckém designovém obchodě Hrst nebo v Plzni v Nasebe store. Od konce minulého roku jsem spustila nově i eshop mariesyrovatkova.cz

Máte nějaké plány do budoucna?

Od určité chvíle se nesnažím před sebe stavět velké plány. Ze zkušeností vím, že se většinou ubírají jiným směrem. Ale do těch menších, reálných určitě patří rozšíření portfolia mé tvorby. Lákají mě hodně kabáty, ty momentálně tvořím jen na zakázku.